Boisz się wizyty u dentysty? Niepotrzebnie - Stomatologia

Gabinet dentystyczny Gliwice

Jak przebiega leczenie kanałowe?

W zależności od rozpoznania lekarz wybiera odpowiednią metodę leczenia kanałowego. Jednak w dużym uproszczeniu, dla ogólnego zrozumienia aspektu lecze

Boisz się wizyty u dentysty? Niepotrzebnie - Stomatologia Gabinet dentystyczny Gliwice
nia kanałowego, przebieg leczenia wygląda następująco:

otwarcie komory zęba i usunięcie martwej lub żywej miazgi (żywą usuwa się w znieczuleniu miejscowym)
opracowanie kanału lub kanałów korzeniowych przy użyciu narzędzi kanałowych z obfitym płukaniem kanałów. W trakcie opracowywania kanałów korzeniowych następuje całkowite usunięcie miazgi kanałowej z kanału korzeniowego oraz toksyn bakteryjnych z kanalików zębinowych, dzięki czemu poszerzony kanał staje się odpowiednio przygotowany do wypełnienia. Do przepłukiwania kanałów stosowany jest między innymi podchloryn sodu.
osuszenie kanałów.

wypełnienie kanałów materiałami biozgodnymi. Czynność ta ma na celu szczelne zamknięcie światła kanału na całej długości do otworu fizjologicznego, aby uniemożliwić przenikanie bakterii z jamy zęba do tkanek okołowierzchołkowych. Wypełnianie kanałów korzeniowych wymaga zastosowania różnych materiałów i technik. Materiały wypełniające możemy podzielić na stosowane czasowo i stosowane na stałe do ostatecznego wypełnienia. Najpopularniejszym materiałem do wypełniania kanałów korzeniowych na stałe jest gutaperka, która stosowana od blisko 100 lat, mimo wielu nowych materiałów, jest najlepszym wypełniaczem kanałów, dającym doskonałe efekty lecznicze.
wypełnienie zęba. Najczęściej prawidłowo przeleczony ząb wypełnia się materiałami kosmetycznymi, do których należą materiały kompozytowe, kompomerowe i nowe materiały ormocerowe.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Leczenie_kana%C5%82owe


Przykre zabiegi dentystyczne

Wiele osób przesadnie dba o swoje uzębienie i higienę jamy ustnej w związku z obawami przed leczeniem kanałowym. Co prawda, jest to bardzo przykry dla pacjenta zabieg dentystyczny i należy strzec się przed nim, jak to tylko możliwe, ale niejedna osoba nie może uniknąć problemów z kanałami zębowymi w związku na przykład z typem kości, z których utworzone są zęby. Leczenie dentystyczne w przypadku problemów z kanałami zębowymi można uznać za skomplikowane. Nasza sytuacja nie jest jeszcze tak tragiczna, gdy ekstrakcji musi zostać poddany jeden nerw w kanale zębowym, ponieważ zęby posiadają do nawet trzech kanałów.

Bardzo często klienci przychodzą do stomatologa nie w przypadku kłopotów z powodu bolącego zęba czy podobnych dolegliwości, ale w związku z estetyką uzębienia. Wiele osób chce upodobnić się do popularnych osobistości ze świata na przykład show biznesu, które mają niespotykanie białe i piękne zęby. W tym celu bardzo popularnie stosowanym zabiegiem jest wybielanie zębów. Kolor zębów nie zależy od zachowywanej higieny jamy ustnej, ale przede wszystkim od rodzaju kości tworzącej uzębienie i wiele osób po wielu nieudanych próbach wybielenia zębów na własną rękę musi skorzystać z zabiegów stomatologicznych.


definicja próchnicy

bakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych zęba objawiająca się demineralizacją substancji nieorganicznych i następnie proteolizą substancji organicznych z powodu działania kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów pochodzenia zewnątrz- i wewnątrzustrojowego.

Głównymi bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój próchnicy są L. acidophilus oraz paciorkowce, a z nich najważniejsze to Streptococcus mutans. Inne próchnicotwórcze bakterie to: S. salivarius, S. mitis, S. sanguinis, S. faecalis. Bakterie te są zdolne do zainicjowania procesu próchnicowego, poprzez wytwarzanie kwasów w wyniku metabolizowania cukrów (głównie kwas mlekowy). Zakwaszone środowisko (pH poniżej 5,5) sprzyja demineralizacji szkliwa.

Ponadto bakterie te uczestniczą w powstawaniu płytki nazębnej. Stanowi ona doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii pierwotnie tlenowych, a z czasem względnie beztlenowych.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w