odszych lat. Po mleczakach będą stałe, a po tych już tylko sztuczne. Stomatolog to osoba, która nam w tym pomoże. Co najmniej raz w roku odwiedzajmy gabinet dentystyczny, aby sprawdzić stan naszego uzębienia. Zrobić przegląd, wyleczyć ewentualne ubytki czy po prostu zadbać o higienę i kosmetykę jamy ustnej w postaci czyszczenia, wybielania, piaskowania itp. To dentysta poradzi nam również czy konieczne będą korekty typu wizyta u ortodonty czy innych lekarzy specjalizujących się w uzębieniu. Pamiętajmy, że chore zęby mogą mieć wpływ również na cały organizm. Dlatego niezmiernie ważna jest profilaktyka i bieżące leczenie problemów, które mogą się pojawić. Poza tym piękne, zdrowe uzębienie, jest też naszą wizytówką. Kiedy rozmawiamy, uśmiechamy się i wielu innych sytuacjach, pokazujemy co mamy wewnątrz naszej buzi. Dajmy sobie więc ten komfort i dbajmy również o siebie i w tym kontekście.
Są dwa główne rodzaje aparatów -
Prawie każdy z nas miał kiedyś problem z zębem. Najczęściej pojawia się ból, niekiedy także ubytki. Gdy takie coś ma miejsce, warto odwiedzić gabinet dentystyczny. Dentysta wykona przegląd zębów i oceni ich stan. Może wykonać też szereg zabiegów stomatologicznych - od usunięcia zęba, przez borowanie po naprawę zgryzu.
Stomatolog, gdy prowadzi badanie mające na celu naprawić zgryz, zakłada pacjentowi aparat na zęby. Są dwa główne rodzaje aparatów - stały i wyjmowany. Aparat stały jest przyczepiany do zębów za pomocą kolorowych gumeczek i drucików, jest on na stałe, a o jego zdjęciu decyduje stomatolog. Zwykle aparat stały przynosi szybkie efekty i jest bardzo popularny, niestety jego cena jest dosyć wysoka. Alternatywą dla aparatu stałego jest aparat wyjmowany. Zakłada się go tylko na jakiś czas zalecony przez lekarza, na przykład tylko na noc. Ta opcja jest idealna do korekcji drobnych wad i jest o wiele tańsza od aparatu stałego.
Kiedy koniecznie należy udać się do dentysty? Zwykle wtedy, gdy coś nas zaniepokoi, choćby obrzęk dziąsła, a już na pewno wtedy, gdy pojawia się ból. Zawsze warto udać się na wizytę, by specjalista ocenił, czy konieczna jest interwencja.
na sam koniec pamiętajmy że dentysta
Kiedy odczuwamy ból zęba wówczas jedyne co nam pozostaje to znaleźć najbliższy gabinet dentystyczny i umówić się na szybką wizytę u lekarza specjalisty. Niestety mimo, iż tego rodzaju fachowiec często nie należy do naszych ulubionych to popularna metoda "gry na zwłokę" może w tym przypadku przynieść więcej szkody niż pożytku. Bolący ząb to bowiem już właściwie ostatni sygnał jaki wysyła nam nasz organizm do tego by podjąć specjalistyczne leczenie. Warto także mieć na uwadze to, iż im szybciej wykonana zostanie diagnostyka, tym większe szanse na to, że nie zdąży się rozwinąć żadna poważniejsza dolegliwość. Musimy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że wszelkie bóle są zazwyczaj czymś co zwiastuje poważniejsze infekcje. Dobrze jest także chociażby spróbować jakiś działań, które sprawią, iż stomatolog będzie nam się dobrze kojarzył. Pomóc w tym może choćby przywoływanie pozytywnych wspomnień z tym związanych. Metoda ta ma na celu "oswojenie się" nieco z tą niewygodną sytuacją, która czeka nas w gabinecie. na sam koniec pamiętajmy, że dentysta nie chce nam zrobić żadnej krzywdy a wręcz przeciwnie. Jego jedynym celem jest tylko to, aby nam pomóc.
Piękny uśmiech
Dentyści biją na alarm. Ponad 95% dorosłych i nieco więcej niż połowa nastolatków wykazuje objawy mniej lub bardziej zaawansowanej próchnicy. Ta podstępna choroba prowadzi do rozpadu tkanki zęba i z czasem do jego utraty.
Nieleczone zęby nie tylko odbierają nam piękny uśmiech, ale stanowią też poważne ryzyko dla zdrowia. Każdy stomatolog potwierdzi, że powikłania w postaci choroby reumatycznej, zapalenia mięśnia sercowego czy choroby nerek nie należą, niestety do rzadkości. Jest się czego obawiać.
Głównym winowajcą okazuje się cukier. Cukry proste i dwucukry, czyli
sacharoza, glukoza i fruktoza po spożyciu zamieniają się w kwasy, które rozpuszczają szkliwo zęba. Powstają ubytki i zęby zaczynają boleć. Właśnie wtedy większość z nas decyduje się odwiedzić gabinet dentystyczny. Trochę późno i leczenie nie jest już bezbolesne.
Jak chronić się przed próchnicą? Dentysta podpowiada, że najskuteczniejszą bronią w walce o zdrowe zęby okazuje się
profilaktyka. Dieta z ograniczonym udziałem cukrów, staranna higiena jamy ustnej i regularne, dwa razy do roku wizyty w gabinecie dentystycznym skutecznie ochronią zęby przed tą chorobą.
Warto dbać o zęby dzieci już
Zdrowe i piękne zęby dodają pewności siebie i mają znaczący wpływ na samoocenę. Warto dbać o zęby dzieci już od najmłodszych lat, aby zapobiec rozwojowi próchnicy i innych schorzeń.
Aby zapobiec próchnicy należy wystrzegać się oblizywania łyżeczki dziecka i smoczka. Dieta powinna być uboga w cukier, który bardzo szybko niszczy zęby.
Doświadczony stomatolog zazwyczaj zaleca wizytę adaptacyjną w przypadku kilkuletnich dzieci.
W czasie takiej wizyty dentysta opowiada maluchowi o swojej pracy i zapoznaje je z narzędziami, które używane są podczas leczenia i pielęgnacji zębów. Kolorowy fartuch stomatologa wzbudza zainteresowanie u małego pacjenta.
Po udanej wizycie dziecko zwykle otrzymuje drobny upominek w postaci naklejki lub kolorowej szczoteczki do zębów. Nagradzanie jest skuteczną zachętą dla dziecka.
Nowoczesny gabinet dentystyczny jest bardzo przyjemny i komfortowy. W poczekalni zazwyczaj znajduje się kącik dla dzieci, który znacząco pomaga obniżyć stres związany z wizytą.
Gdy zęby dziecka są krzywe warto udać się na wizytę do ortodonty. U małych dzieci często wystarczające jest zastosowanie aparatu ruchomego, który w krótkim czasie potrafi zlikwidować wadę zgryzu.
Taki aparat można zakładać jedynie na noc bądź po szkole. Jest to doskonała alternatywa dla aparatu stałego.
Kiedy u dziecka pojawią się stałe zęby warto przeprowadzić zabieg fluoryzacji, który sprawi że zęby będą odporniejsze na próchnicę i mocniejsze. Koszt takiego zabiegu to kwota zaledwie kilkudziesięciu złotych.
Progi punktowe są wysokie a chętnych
Każdy z nas dokładnie zdaje sobie sprawę z tego, czym zajmuje się lekarz stomatolog i zapewne nie raz był u niego na wizycie. Dentysta odgrywa znaczną rolę w utrzymaniu zdrowia naszej jamy ustnej oraz zębów, a także pomaga nam zachować olśniewający uśmiech. Jednak niewiele osób wie jaką drogę należy przejść aby zostać lekarzem stomatologiem i otworzyć swój własny gabinet dentystyczny.
Zaczyna się w liceum
Już liceum młodu człowiek musi zdawać sobie sprawę, że jest zainteresowany biologia i chemią oraz ciałem człowieka - anatomią i fizjologią. Musi on wybrać klasę o profilu medycznym, a potem zdać rozszerzoną maturę z biologii i chemii, zależnie od uczelni także z matematyki i fizyki. I to ze znakomitym wynikiem.
Studia
Studia kandydat musi podjąć na uniwersytecie medycznym, na kierunku lekarsko-stomatologicznym. Progi punktowe są wysokie, a chętnych na jedno miejsce kilkunastu - rywalizacja zacięta od początku. Potem studentów czeka pięć lat ciężkiej nauki oraz zajęć praktycznych, na których zdobywają obszerną wiedzę i umiejętności. Potem jeszcze państwowy egzamin i staż za najniższą krajową.