Jak wygląda współczesna stomatologia? - Stomatologia

Endodonta Chorzów

Sprzęty wykorzystywane w czasie przeglądu dentystycznego

Każdy dentysta wykonuje usługi dentystyczne w taki sposób, jaki uznaje za najlepszy. Jednak istnieją pewne procedury, które muszą zostać przeprowadzone podczas każdego zabiegu dentystycznego, żeby mógł on być

Jak wygląda współczesna stomatologia? - Stomatologia Endodonta Chorzów
skuteczny. Nowoczesny przegląd dentystyczny polega na jednoczesnym wykorzystaniu najnowszych narzędzi i sprzętów dostępnych w stomatologii do jego przeprowadzenia. Dlatego dentysta w razie wystąpienia jakichś wątpliwości może już podczas przeglądu dentystycznego robić zdjęcia zębów, a dzięki temu opracowywać plan leczenia dentystycznego. Każdy dentysta korzysta także w trakcie wykonywania przeglądu dentystycznego z takich narzędzi, jak lustra dentystyczne czy drobne sondy dentystyczne.

Zwykłe leczenie zębów może zostać przeprowadzone po zrobieniu przeglądu dentystycznego. Ten rodzaj leczenia zębów jest bardzo lubiany zarówno przez dentystów, jak i przez samych pacjentów, ponieważ wystarczy odbycie jednej wizyty dentystycznej do tego, żeby zobaczyć jej efekty. Na pierwszym etapie takiego leczenia dentysta zajmuje się borowaniem zęba. Dzięki temu oczyszcza go z próchnicy i może zrobić w nim miejsce do założenia wypełnienia. W przypadku zwykłego leczenia zębów od razu zakładane jest wypełnienie stałe, które zostaje odpowiednio utwardzone, a dzięki temu może na długo służyć pacjentowi. Obecnie dentyści dysponują różnego rodzaju wypełnieniami stałymi i tylko od rodzaju ubytku i wyboru pacjenta zależy, jakiego rodzaju wypełnienie zostanie u niego założone.


Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?


Przygotowania dziecka do pierwszej wizyty u dentysty muszą wiązać się przede wszystkim z odpowiednią rozmową. Warto skupić się na dwóch elementach – zachowaniu dziecka oraz o skutkach wizyty. Mamy tu na myśli przede wszystkim brak lęku i nastrojenie malucha pozytywnie. Zdarza się bardzo często, że dziecko po wizycie u lekarza jest po prostu bardzo zestresowane i pamięta te negatywne emocje aż do końca życia. Przecież są osoby dorosłe, które boją się dentysty. Drugi aspekt to przygotowanie do wizyty – to jest informowanie dziecka, co może, a czego nie może robić u stomatologa. Ma się tam do czynienia z ostrymi przedmiotami, chirurgicznymi elementami, więc przede wszystkim trzeba powiedzieć, żeby dziecko siedziało spokojnie i słuchało poleceń lekarza.

Dziecko u dentysty bardzo często stresuje się przed pierwszą wizytą. Wynika to między innymi z faktu, że jest ono mimowolnie straszone przez dorosłych. Czy boisz się wizyty u dentysty? Idziesz do dentysty – nic Ci nie będzie! Nie bój się, będzie dobrze, dentysta Cię nie skrzywdzi! Dziecko być może w ogóle nie myślałoby, że dentysta może w jakikolwiek sposób mu zaszkodzić. Tymczasem takie pytania budzą ogromny niepokój i w ten sposób stomatolog staje się osobą, wobec którego można mieć jakieś podejrzenia i się go po prostu bać. A tymczasem dziecko z pewnością wyjdzie z gabinetu zadowolone, choć jeśli zabieg był bolesny, to może odczuwać tego skutki.



Zabieg wszczepienia implantów zębowych

Implanty zębowe stały się bardzo popularnymi produktami stomatologicznymi, które są w stanie świetnie zastąpić naturalne zęby. Podstawową przyczyną wszczepiania implantów zębowych jest utrata jednego czy kilku zębów spowodowana ich zepsuciem przez głęboką próchnicę lub osłabieniem spowodowanym po prostu rozpoczętym procesem starzenia całego organizmu. Poza tym wszczepienie implanta zębowego może stać się potrzebne po tym, jak pacjent stracił zęba z powodu jakiegoś wypadku czy udziału w bójce. Sam zabieg wszczepienia implantów zębowych musi zostać odpowiednio przygotowany poprzez stwierdzenie czy pacjent jest ogólnie zdrowy i na pewno dobrze zniesie użyte w czasie zabiegu środki znieczulające.

Protezy zębowe wstawiane są zwykle u osób po sześćdziesiątce, które straciły już większość swoich własnych zębów. U młodszych osób częściej zakładane są protezy pojedynczych zębów lub implanty zębowe. Przygotowanie do zabiegu wstawienia protezy zębowej obejmuje ocenę stanu dziąseł oraz ocenę stanu poszczególnych zębów po to, aby uniknąć problemów ze stabilnością protezy lub uniknąć pojawienia się próchnicy pod protezą. Bardzo ważne jest, aby proteza została dobrze umocowana i mogła pozostawać stabilna. W tym celu dentyści używają dobrych past mocujących oraz doradzają swoim pacjentom, jakich środków stabilizujących powinni używać na co dzień. Dzięki temu będą mogli długo korzystać ze swojej protezy bez żadnych problemów.