ć też szereg zabiegów stomatologicznych - od usunięcia zęba, przez borowanie po naprawę zgryzu.
Stomatolog, gdy prowadzi badanie mające na celu naprawić zgryz, zakłada pacjentowi aparat na zęby. Są dwa główne rodzaje aparatów - stały i wyjmowany. Aparat stały jest przyczepiany do zębów za pomocą kolorowych gumeczek i drucików, jest on na stałe, a o jego zdjęciu decyduje stomatolog. Zwykle aparat stały przynosi szybkie efekty i jest bardzo popularny, niestety jego cena jest dosyć wysoka. Alternatywą dla aparatu stałego jest aparat wyjmowany. Zakłada się go tylko na jakiś czas zalecony przez lekarza, na przykład tylko na noc. Ta opcja jest idealna do korekcji drobnych wad i jest o wiele tańsza od aparatu stałego.
Kiedy koniecznie należy udać się do dentysty? Zwykle wtedy, gdy coś nas zaniepokoi, choćby obrzęk dziąsła, a już na pewno wtedy, gdy pojawia się ból. Zawsze warto udać się na wizytę, by specjalista ocenił, czy konieczna jest interwencja.
Często usuwane są zęby mądrości zwłaszcza
Gabinety dentystyczne są miejscem, które powinniśmy odwiedzać przynajmniej raz w roku. Wizyta kontrola przebiega bezboleśnie, jeśli dbamy o nasze uzębienie, nitkujemy zęby i regularnie je myjemy. W ten sposób dbamy o to, aby jak najdłużej cieszyć się z naszych zębów. Coraz więcej ludzi decyduje się również na założenie aparatu ortodontycznego, proste i białe zęby są wspaniałą wizytówką. Z tego właśnie powodu warto dbać o zęby już od dziecka. Dentysta podczas wizyty kontrolnej sprawdza czy nie mamy próchnicy na zębach, czy nie odkłada się kamień. Chirurg stomatolog zajmuje się ekstrakcją zębów stałych oraz mlecznych. Często usuwane są zęby mądrości, zwłaszcza kiedy nie wybijają się prawidłowo i są źródłem bólu i infekcji. Gabinet dentystyczny, w którym pracuje ortodonta jest wybierany przez osoby, które nie są zadowolone ze swojego zgryzu i pragną poprawić wygląd zębów. Zakładanie aparatów na zęby jest bezpłatne, jeśli korzystamy z funduszu zdrowia i mamy mniej niż dwanaście lat, w przeciwnym wypadku musimy liczyć się z tym, że zapłacimy sporą sumę. Proste zęby są jednak warte tej ceny.
Do dentysty z dzieckiem
Profilaktyka chorób jamy ustnej wymaga jak najwcześniejszego zajęcia się zębami - ich dokładne czyszczenie czy kontrolowanie u stomatologa powinno mieć miejsce jeszcze na etapie posiadania mleczaków. Z małymi dziećmi też trzeba chodzić do dentysty, to, że zęby mleczne i tak wypadną, nie stanowi żadnego argumentu. Dzisiaj o wiele łatwiej jest znaleźć gabinet dentystyczny przygotowany do przyjmowania małych pacjentów oraz lekarzy stomatologów, którzy mają do nich świetne podejście. W przypadku dzieci nie chodzi tylko o wyleczenie lub wyrwanie zęba sprawiającego problemy. Trzeba je nauczyć, że dentysta to pomocny lekarz, którego nie trzeba się bać - a wręcz przeciwnie. W wielu gabinetach pojawiają się więc kolorowe rysunki i maskotki, dzięki obserwacji których dziecko zauważa, że dbanie o zęby i jamę ustną może być wspaniałą zabawą. W gabinecie można otrzymać też naklejki "dzielny pacjent" i nagrody za dobre zachowanie. Lekarze niekiedy przebierają się za znane dzieciom postacie lub podczas leczenia zębów opowiadają różne śmieszne historyjki. To również element zachęcający najmłodszych do kolejnych wizyt u stomatologa.